ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Οι αθλητικές μεταδόσεις της Κυριακής: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός και All Star Game μπάσκετ

Τα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής της Super League, από τα οποία ξεχωρίζει το ντέρμπι ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, η αναμέτρηση των ομάδων Καλάθη-Ματσιούλις στο 24ο All Star Game μπάσκετ ανδρών, η μονομαχία της Ίντερ με τη Μίλαν για τη Serie A και οι αναμετρήσεις από τα κορυφαία πρωταθλήματα ποδοσφαίρου, δεσπόζουν στο πρόγραμμα με τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας.


Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζονται τα ντέρμπι στο πρωτάθλημα της Super League. Το βράδυ της Κυριακής (9/2, 19:30), στο Ολυμπιακό Στάδιο, διεξάγεται το clasico της Αθήνας, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, το οποίο, όπως είναι φυσικό, κλέβει την παράσταση από το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής.

Τόσο η «Ένωση» όσο και το «τριφύλλι», τους οποίους χωρίζουν μόλις τέσσερις βαθμούς, είναι σε ανοδική πορεία και η μεταξύ τους αναμέτρηση αναμένεται με εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Σε ότι αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι στη διάθεση του Μάσιμο Καρέρα για το ντέρμπι με τους «πράσινους» τέθηκαν ο Έλντερ Λόπες και ο Χρήστος Αλμπάνης.

Ο Πορτογάλος αμυντικός της ΑΕΚ ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στον δεξιό προσαγωγό, εξαιτίας των οποίων απουσίασε από το ματς κυπέλλου με τον Παναιτωλικό, ενώ ο Έλληνας επιθετικός κατάφερε να επανέλθει άμεσα μετά τον τραυματισμό του στο παιχνίδι του Αγρινίου και συμπεριλήφθηκε στην αποστολή.

Ακόμη κι έτσι, πάντως, ο Ιταλός τεχνικός έχει να ξεπεράσει κάποιες σημαντικές απουσίες, καθώς από το ντέρμπι του ΟΑΚΑ θα λείψουν οι τραυματίες Ολιβέιρα, Παουλίνιο και Γιακουμάκης, καθώς και ο τιμωρημένος Σιμόες.

Την αποστολή της ΑΕΚ απαρτίζουν οι: Μπάρκας, Τσιντώτας, Μπακάκης, Λόπες, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Χουλτ, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Αλμπάνης, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Σαμπανάτζοβιτς, Λιβάια, Αραούχο, Χριστόπουλος.

Στον αντίποδα με μοναδικούς απόντες τον (ούτως ή άλλως τιμωρημένο) Εμάνουελ Ινσούα, ο οποίος ακολούθησε θεραπεία λόγω του οστικού οιδήματος στο γόνατο και τον Καρλίτος, που πήρε άδεια για προσωπικούς λόγους (ξεκινάει τις διαδικασίες μετακόμισης στην Αθήνα), ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του Παναθηναϊκού για το αθηναϊκό ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο Γιώργος Δώνης συμπεριέλαβε όλους όσοι είναι διαθέσιμοι για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αποκλείοντας μόνο τον Αγιούμπ (είναι στο τελικό στάδιο της πλήρους ένταξής του στην ομάδα).

Στην 20μελή αποστολή που ανακοίνωσε ο 50χρονος τεχνικός μετά το τέλος του προγράμματος του Σαββάτου (8/2), συμπεριλήφθηκαν οι: Διούδης, Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Αποστολάκης, Μπεκ, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χρ. Δώνης, Μακέντα, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπουζούκης, Περέα, Κουρμπέλης, Ανουάρ, Νάγκι, Νούνες, Πούγγουρας και Καμπετσής.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Κροάτης, Φραν Γιόβιτς (από τη δεύτερη κατηγορία της UEFA), με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μόντριτς και Ράντιτς. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Καραντώνης, ενώ στο VAR θα βρίσκονται οι Ζαχαριάδης και Πάτρας.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα

Νωρίτερα την ίδια ημέρα, ο Αστέρας Τρίπολης θα φιλοξενήσει τον Άρη, ενώ ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός θα δοκιμαστεί στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, που χρειάζεται βαθμούς για να μπει στην πρώτη εξάδα.

Τον ίδιο ακριβώς στόχο έχει και ο ΟΦΗ, ο οποίος θα επισκεφτεί την Τούμπα για να αντιμετωπίσει τον δεύτερο ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειξε σημάδια ανάκαμψης μεσοβδόμαδα κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο.

Τη Δευτέρα, στο τελευταίο χρονικά ματς της αγωνιστικής, ο Παναιτωλικός θα φιλοξενήσει τον Βόλο στο Αγρίνιο

Αναλυτικά οι μεταδόσεις:

 

13:00 ΕΡΤ Sports HD Α.Ο. Φαίακας – Ιωνικός Ν.Φ. Handball Premier Χάντμπολ

13:00 COSMOTE SPORT 2 HD Εσπανιόλ – Μαγιόρκα Ισπανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

13:15 Novasports 2HD Ουτρέχτη – Άγιαξ Ολλανδικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

13:30 COSMOTE SPORT 6 HD 2020 ATP Tour 250 Πούνε Τένις

13:30 Novasports 3HD ΣΠΑΛ – Σασουόλο Ιταλικό πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

13:45 Eurosport 1 Αλπικό Σκι, Σαμονί Σκι

14:05 Eurosport 2  Βορινό σύνθετο, Οτέπα Σκι

14:30 COSMOTE SPORT 9 HD Νόρντχορν – Βέτσλαρ Liqui Moly Bundesliga Χάντμπολ

14:30 COSMOTE SPORT 8 HD Βέχεν Βίζμπαντεν – Μπόχουμ Γερμανικό Πρωτάθλημα 2η Κατηγορία Ποδόσφαιρο

14:45 ΕΡΤ Sports HD Α.Ε. Καραϊσκάκης – Εργοτέλης Super League 2 Ποδόσφαιρο

14:50 Eurosport 2 Παγκόσμιο GP Σνούκερ

15:00 ΕΡΤ3 Διαγόρας – Ιαλυσός ΓΑΣ Ελληνικό Πρωτάθλημα Football League Ποδόσφαιρο

15:00 COSMOTE SPORT 7 HD Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπιλμπάο Ισπανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

15:00 Novasports 1HD Αστέρας Τρίπολης – Άρης Super League Ποδόσφαιρο

15:30 Eurosport 1 Σειρά PRO Ποδηλασία

15:30 Novasports 2HD Άλκμααρ – Φέγενορντ Ολλανδικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

16:00 COSMOTE SPORT 1 HD Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ  Πρέμιερ Λιγκ Ποδόσφαιρο

16:00 Novasports 5HD Τζένοα – Κάλιαρι Ιταλικό πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

16:00 Novasports 4HD Μπρέσια – Ουντινέζε Ιταλικό πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

16:00 Novasports 3HD Νάπολι – Λέτσε  Ιταλικό πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

16:30 COSMOTE SPORT 5 HD Μπαχτσεσεχίρ – Φενέρμπαχτσε TBF Basketball Super League 2019-20

16:30 COSMOTE SPORT 3 HD Γκλάντμπαχ – Κολονία ΓΓερμανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

17:00 ΕΡΤ Sports HD ΕΣΑΚΕ All Star Game 2020 Αγώνας Μπάσκετ

17:00 COSMOTE SPORT 2 HD Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης Ισπανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

17:00  Eurosport 1 Αλμα με Σκι, Βίλιγκεν  Σκι

17:15 ΕΡΤ1 Ατρόμητος ΑθηνώνΟλυμπιακός Super League Ποδόσφαιρο

18:00 COSMOTE SPORT 6 HD Τσέλιε Πιβοβάρνα – Παρί Σεν Ζερμέν   VELUX EHF Champions League Χάντμπολ

18:00 PAOK TV ΠΑΟΚ – ΟΦΗ Super League Ποδόσφαιρο

18:30 COSMOTE SPORT 9 HD FIBA Διηπειρωτικό Κύπελλο 2020 Τελικός 3ης θέσης Μπάσκετ

18:30 COSMOTE SPORT 1 HD Μάντσεστερ Σίτι – Γουέστ Χαμ   Πρέμιερ Λιγκ Ποδόσφαιρο

19:00 COSMOTE SPORT 3 HD Μπάγερν Μονάχου – Λειψία Γερμανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

19:00 Novasports 2HD Πάρμα – Λάτσιο Ιταλικό πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

19:30 COSMOTE SPORT 8 HD Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Πορτιμονένσε Πρωτάθλημα Πορτογαλίας Ποδόσφαιρο

19:30 COSMOTE SPORT 7 HD Γκραν Κανάρια – Μπαρτσελόνα   Πρωτάθλημα ACB Ισπανίας Μπάσκετ

19:30 COSMOTE SPORT 2 HD Θέλτα – Σεβίλλη Ισπανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

19:30 Novasports 1HD ΑΕΚΠαναθηναϊκός Super League Ποδόσφαιρο

20:00 ΕΡΤ Sports HD Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου Volley League Ανδρών Βόλεϊ

20:55 Eurosport 1   Παγκόσμιο GP Σνούκερ

21:00 COSMOTE SPORT 9 HD FIBA Διηπειρωτικό Κύπελλο 2020 Τελικός Μπάσκετ

21:00 ΕΡΤ Play1 Νιγηρία (Γ) – ΗΠΑ (Γ) Προολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών Μπάσκετ

21:45 Novasports 2HD ΙντερΜίλαν Ιταλικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

22:00 COSMOTE SPORT 2 HD Μπέτις – Μπαρτσελόνα Ισπανικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

22:00 Novasports 3HD Παρί Σεν Ζερμέν – Λυών Γαλλικό Πρωτάθλημα Ποδόσφαιρο

22:30 COSMOTE SPORT 4 HD Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μπόστον Σέλτικς NBA Μπάσκετ

Σχολιάστε το άρθρο

Σχετικά Άρθρα

Back to top button
Close
Close