ΑΘΛΗΤΙΚΑ

WORLD CUP RUSSIA 2018: Αποτελέσματα 7ης μέρας.

Ο Ρονάλντο… καθάρισε το Μαρόκο

Η Πορτογαλία έπαιξε με τη… φωτιά κόντρα στο Μαρόκο που έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά τελικά έφτασε στο πολυπόθητο 1-0 χάρη στο τέταρτο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στη διοργάνωση.

Η Πορτογαλία ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με το μεγάλο της αστέρι Κριστιάνο Ρονάλντο να συνεχίζει να καταρρίπτει το ένα ρεκόρ πίσω από το άλλο. Από εκεί και πέρα στο πρώτο μέρος οι Ίβηρες ήταν ανώτεροι χωρίς όμως να καταφέρνουν να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη οι Μαροκινοί πίεσαν και δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση όμως δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν και έτσι με το τελικό 1-0 η Πορτογαλία πήρε μία σημαντική νίκη που της δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Ιδανικό ξεκίνημα με υπογραφή Κριστιάνο!

Μόλις στο 4’ η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο. Μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μουτίνιο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής του Μαρόκου και με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το έβδομο τέρμα του σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης με την Πορτογαλία σε Μουντιάλ και 85ο συνολικά. Έτσι, ξεπέρασε τον αείμνηστο Φέρεντς Πούσκας και έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος σκόρερ.

Πέντε λεπτά μετά το γκολ, ο Ρονάλντο έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο όταν πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε ωραία το κορμί του και σούταρε με το δεξί όμως έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στην χαμένη ευκαιρία της Πορτογαλίας απάντησε στο 11’ το Μαρόκο όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο άλλοτε κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Μάνουελ Ντα Κόστα έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει στην γωνία του ο Ρουί Πατρίτσιο. Σε ετοιμότητα ήταν ο τερματοφύλακας των Πορτογάλων και στο μακρινό σουτ του Ζιγιάχ στο 22’.

Χαμηλό τέμπο με σκληρά μαρκαρίσματα

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά και αυτό που χαρακτήριζε το ματς ήταν τα σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν. Έπρεπε να φτάσουμε στο 39’ για να δούμε κάποια καλή ευκαιρία όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβγαλε εντυπωσιακά στον Γουέντες που απέναντι στον Ελ Καζουί δεν κατάφερε να τον νικήσει και να πετύχει το δεύτερο τέρμα για την Πορτογαλία. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή για το πρώτο μέρος με τους Πορτογάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν για την Πορτογαλία όταν στο 51’ ο Γκουέντες γύρισε για τον Ρονάλντο που σούταρε δυνατά όμως το τελείωμά του ήταν πολύ άστοχο. Από εκεί και πέρα, ωστόσο, το Μαρόκο ήταν αυτό που πίεσε περισσότερο και έψαξε το γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Στο 57’ το συγκρότημα του Ρενάρντ δημιούργησε και έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπελαντά έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Ρουί Πατρίτσιο σε μία εξαιρετική επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπενατιά βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πήρε την μπάλα μετά από κόντρες και σούταρε όμως δεν βρήκε στόχο.

Έπαιξε με την φωτιά η Πορτογαλία

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος συνέχισε να μην απειλεί καθόλου την εστία του Ελ Καζουί και απλά να προσπαθεί να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ. Με αυτόν τον τρόπο βεβαίως ρίσκαρε καθώς το Μαρόκο έδειχνε να είναι ικανό να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Ρού Πατρίτσιο. Έτσι, λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά στο τέλος καθώς στο 90’ αλλά και στο 94’ αρχικά ο Ζιγιέχ και εν συνεχεία ο Μπενατιά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Τελικώς, η Πορτογαλία πάντως αν και έπαιξε με την φωτιά, δεν κάηκε και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο και έχοντας πλέον μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους «16».

Οι συνθέσεις:

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίτσιο, Πέπε, Γκερέiρο, Φοντέ, Σέντριτς, Μουτίνιο (89’ Άντριεν), Ζοάο Μάριο (69’ Μπρούνο Φερνάντες), Σίλβα (59’ Μαρτίνς), Γουίλιαμ, Ρονάλντο, Γκουέντες.

Μαρόκο: Ελ Καζουί, Χακίμι, Ντα Κόστα, Μπενάτια, Ντιράρ, Ζιγιάχ, Ελ Αχμαντί (86’ Φαϊρ), Μπελαντά (76’ Καρσελά), Μουσουφά, Αμραμπάτ, Μπουταϊμπ (69’ Κααμπί).

Ο Σουάρες έστειλε την Ουρουγουάη στην επόμενη φάση- Δεν άρεσαν οι Λατινοαμερικάνοι κόντρα στην Σ. Αραβία

Σε ένα από τα χειρότερα ποιοτικά παιχνίδια του Μουντιάλ μέχρι στιγμής, η Ουρουγουάη νίκησε με 1-0 την Σαουδική Αραβία χάρη σε γκολ του Λουίς Σουάρες και προκρίθηκε στη φάση των «16» μαζί με την Ρωσία.

Ο 1ος όμιλος είναι μαζί με τον 7ο (Βέλγιο – Αγγλία) ο πιο «εύκολος» της διοργάνωσης και από την δεύτερη κιόλας αγωνιστική του, τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει: Ρωσία και Ουρουγουάη έχουν κάνει το 2/2, έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση και θα συγκρουστούν το απόγευμα της Δευτέρας στην Σαμάρα για την πρώτη θέση, με την ισοπαλία να ευνοεί τους διοργανωτές, ενώ Αίγυπτος και Σαουδική Αραβία αποκλείστηκαν και απλώς θα προσπαθήσουν να αποφύγουν την πρώτη θέση στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Ένα ποδοσφαιρικό κλισέ λέει πώς «ό,τι άξιζε από το πρώτο ημίχρονο ήταν το γκολ», ωστόσο στην αναμέτρηση του Ροστόφ… ούτε αυτό δεν στέκεται! Σε ένα 45λεπτο – κακοποίηση του αθλήματος, η Celeste του Όσκαρ Ταμπάρες κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα «κρύο» τέρμα του Λουίς Σουάρες στο 23ο λεπτό, μια εκτέλεση από κοντά έπειτα από κόρνερ του πολύπειρου Κάρλος Σάντσες και κάκιστη εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα των Ασιατών, οι οποίοι είχαν σταθεί αρκετά καλά μέχρι εκείνο το σημείο, Μοχάμεντ Αλοβάις.

Ιστορικό σε κάθε περίπτωση γκολ από τον 31χρονο διεθνή επιθετικό της Ουρουγουάης (το 52ο στην 100η του εμφάνιση με το εθνόσημο – πρώτος ποδοσφαιριστής από την εν λόγω χώρα που σκοράρει σε τρία Παγκόσμια Κύπελλα – «έπιασε» στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας τον σπουδαίο Ντιέγο Φορλάν), αλλά πέραν τούτου τίποτα αξιοσημείωτο σε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορα ακόμα και από τους περίπου 45.000 φιλάθλους που το παρακολούθησαν από κοντά.

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Λατινοαμερικανούς να μη θέλουν, τους Σαουδάραβες να μην μπορούν, τις αλλαγές των δύο προπονητών να μην φέρνουν «φρεσκάδα» στον αγωνιστικό χώρο και το 1-0 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον Γάλλο διαιτητή Κλεμάν Τουρπέν, με τον Έντινσον Καβάνι να αστοχεί από κοντά στο 86ο λεπτό και χωρίς να βγει καν κίτρινη κάρτα!

Αν πάντως μείνουμε στο ότι η ουσία μετράει, η Ουρουγουάη εξασφάλισε μαθηματικά και… νωρίς νωρίς την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Μουντιάλ, «αγκαζέ» με την Ρωσία και με τον 71χρονο προπονητή της Όσκαρ Ταμπάρες να κάνει ένα εντυπωσιακό 4/4 σε προκρίσεις στην εν λόγω διοργάνωση, ενώ σε κάθε περίπτωση από την επόμενη φάση, είτε κόντρα στην Ισπανία είτε κόντρα στην Πορτογαλία θα αναλάβει τον… αγαπημένο της ρόλο του αουτσάιντερ, που την βολεύει πολύ καλύτερα από το να παίζει ποδόσφαιρο κυριαρχίας…

Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Βαρέλα, Γοδίν, Χιμένες, Κάσερες, Μπεντανκούρ, Βεσίνο (59′ Τορέιρα), Γκ. Ροντρίγκες (59′ Λασάλτ), Κ. Σάντσες (82′ Νάντες), Σουάρες, Καβάνι
Σαουδική Αραβία (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλοβάις, Οσάμα, Αλί, Αλμπουραΐκ, Σαλμάν, Χατάν (75′ Κανό), Γιασέρ, Οταΐφ, Ταϊσέερ (44′ Χουσαΐν), Σαλέμ, Φαχάντ (78′ Αλ-Σαλάουι)

Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν (Γαλλία)

«Έφτυσε» αίμα η Ισπανία αλλά εν τέλη «λύγισε» το Ιράν

Η Ισπανία δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, δεν είχε πολλές ευκαιρίες, όμως στο κρίσιμο σημείο της φάσης των ομίλων είχε την απαραίτητη τύχη με το μέρος της, χάρη σε αυτή νίκησε 1-0 το Ιράν και πλέον βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στους «16» του Μουντιάλ.

Η Ισπανία κατάφερε να δημιουργήσει ελάχιστα καλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο της «Καζάν Αρένα» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όμως η καλή της τύχη που της έλειψε στο φινάλε του αγώνα με την Πορτογαλία, της… επέστρεψε και με με το παραπάνω τους βαθμούς της νίκης! Σε πολύ κακή μέρα συνολικά βρέθηκαν οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές του 2010 και τα βρήκαν σκούρα απέναντι σε ένα καλοστημένο αμυντικά Ιράν από τον Κάρλος Κεϊρόζ το οποίο είχε και τις μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει έστω την ισοπαλία.

Τυχεροί στη φάση του γκολ του Ντιέγκο Κόστα οι Ισπανοί, τυχεροί και στις 2-3 μεγάλες φάσεις του Ιράν, με τον Ανσαριφάρντ και τον Ταρέμι στο φινάλε. Σε κάθε περίπτωση, αυτό το τελικό 1-0 για την Ισπανία, τη φέρνει στους 4 βαθμούς και πλέον η ζωή της είναι εύκολη: περνάει στους 16 με νίκη επί του Μαρόκου, περνάει σίγουρα και με ισοπαλία, ενώ περνάει ακόμη και σε περίπτωση ήττας αν χάσει και η Πορτογαλία από το Ιράν και έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Από την πλευρά του, το Ιράν έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε σε αυτό το ματς, διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα στα ίσα παίζοντας καλύτερα από το 1-0 του Κόστα και μετά και στο τέλος πρέπει να τα βάλει μόνο με την αστοχία και την ατυχία του. Έστω κι έτσι πάντως, η ομάδα του Κεϊρόζ θα τα παίξει όλα για όλα για πρόκριση στο φινάλε του ομίλου κόντρα στην Πορτογαλία.

Απόλυτος και… ανούσιος έλεγχος για την Ισπανία

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, η Ισπανία πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα, κάνοντας το γνωστό παιχνίδι της με συντριπτική κατοχή μπάλας και πολλές «μικρές» πάσες στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, αυτό το στυλ και η κατά διαστήματα ασφυκτική πίεση των «φούριας ρόχας» για πολλή ώρα δεν έφερνε το παραμικρό αποτέλεσμα, αφού αντίθετα ο Κάρλος Κεϊρόζ παρέταξε την ομάδα του με διπλή ζώνη άμυνας σε ένα 4-2-3-1 που επί της ουσίας ήταν 4-5-1, με καλό πρέσινγκ στην μπάλα και γενικέ σβέλτες αμυντικές αντιδράσεις. Σαν συνέπεια, η κατοχή μπάλας των παγκόσμιων πρωταθλητών του ’10 που έφτασε στο 77% με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο Καζάν, δεν είχε παράξει ούτε υποψία ευκαιρίας.

Με το Ιράν να αμύνεται υποδειγματικά και να παγώνει το ρυθμό σε κάθε ευκαιρία αφού οι παίκτες του δεν δίσταζαν να… ξαπλώνουν στο έδαφος με την παραμικρή επαφή με αντίπαλο, οι Ισπανοί κατέληξαν να κάνουν πολλές περισσότερες σέντρες και γεμίσματα από όσα συνήθως θέλουν, χωρίς όμως και αυτές να έχουν ιδιαίτερα αποτελέσματα. Παρά το γεγονός πως η μπάλα έφτασε μεν στην περιοχή του Ιράν σε αρκετές περιπτώσεις, η άμυνά του κατάφερνε να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Πρώτη αξιόλογη φάση για την Ισπανία ήταν ένα απευθείας φάουλ του Σίλβα -ο οποίος ήταν ο μοναδικός εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του- στο 25′, το οποίο όμως μπλόκαρε ο Μπεϊρανβάντ. Ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι είχε ακόμη τρεις τελικές ως το ημίχρονο, στο 30′, το 42′ και το 45+2′ όμως καμία δεν βρήκε στόχο. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να έχει 73% κατοχή μπάλας και τις τελικές να είναι 10-2 υπέρ της.

Οριακά καλύτερη, αλλά πολύ πιο τυχερή

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Ισπανία να βγαίνει πάντως από τα αποδυτήρια έστω λίγο πιο ορεξάτη για να κάνει πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Φερνάντο Ιέρο συνέχισαν να έχουν απέναντί τους μια μαζική άμυνα, ωστόσο η μικρή αυτή αύξηση του ρυθμού τους έφερε -με μεγάλη δόση τύχης- το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πρώτη ευκαιρία της Ισπανίας στην επανάληψη ήταν μια κεφαλιά του Πικέ που έδιωξε δύσκολα η άμυνα του Ιράν, ενώ ένα λεπτό μετά ο γκολκίπερ των Ασιατών «έβγαλε» δύσκολα ένα πολύ καλό σουτ του Μπουσκέτς. Άουτ κατέληξε αντίθετα το σουτ του Ίσκο μετά από ωραία επίθεση των Ισπανών στο 52′, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το Ιράν έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς. Ο Ανσαριφάρντ ήταν αυτός που υποδέχθηκε μέσα στην περιοχή ένα διώξιμο του Πικέ και έκανε το βολέ, όμως η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Ντε Χέα που απλώς παρακολούθησε την πορεία της και δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα για να σώσει το 1-0 αν έβρισκε στόχο.

Σε αυτό το σημείο, η Ισπανία… εξαργύρωσε όση τύχη της έλειψε στην πρεμιέρα κόντρα στην Πορτογαλία και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα του Ιράν. Ήταν η φάση του 54′ όταν ο μετά από ατομική ενέργεια του Ινιέστα και πάσα στον Ντιέγκο Κόστα μέσα στην περιοχή, ο Ρεζαεϊάν προσπάθησε να διώξει τη μπάλα αλλά αυτή βρήκε στο γόνατο του Ισπανού φορ και από εκεί στη γωνία της εστίας του Ιράν.

Μετά το 1-0 οι Ισπανοί συνέχισαν πάντως την… μετρίως μέτρια εμφάνισή τους και αυτό ακριβώς που τους έβαλε μπροστά στο σκορ -η τύχη- ήταν αυτή που τους έδωσε τελικά και τους τρεις βαθμούς, αφού σε δύο περιπτώσεις ως το φινάλε το Ιράν θα μπορούσε τουλάχιστον να έχει ισοφαρίσει. Για την ακρίβεια, το έκανε… προσωρινά στο 62′ όταν ο Αζμούν νίκησε με κοντινό σουτ τον Ντε Χέα μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Χοσεϊνί, όμως με τη χρήση του VAR ο Ουρουγουανός ρέφερι, Αντρές Κούνια, σωστά ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Άγιο είχαν οι Ισπανοί και στη φάση του 82′ αφού η εξ επαφής κεφαλιά του Ταρέμι στην αντεπίθεση πέρασε οριακά πάνω από τα ισπανικά δοκάρια.

* να σημειωθεί ότι ο Εχσάν Χατζισαφί αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, μετά από ένα χτύπημα που είχε δεχθεί στο πρώτο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (69′ Μοχαμαντί), Χοσεϊνί, Πουραλιγκαντζί, Ρεζαεϊάν, Εζατολάχι, Ομίντ, Αμίρι (86′ Γκόντος), Ταρεμί, Ανσαριφάρντ (75′ Αλιρεζά), Αζμούν.
Ισπανία (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Άλμπα, Ράμος, Πικέ, Καρβαχάλ, Ινιέστα (70’’ Κόκε), Μπουσκέτς, Βάθκεθ (80′ Ασένσιο), Ίσκο, Σίλβα, Ντιέγκο Κόστα (89′ Ροντρίγκο)
Διαιτητής: Αντρές Κούνια (Ουρουγουάη)
Βοηθοί: Νίκολας Ταράν (Ουρουγουάη), Μαουρίσιο Εσπινόσα (Ουρουγουάη)
Τέταρτος: Χούλιο Μπασκουνάν (Χιλή)